Отиваме на старт бутона, избираме Programs, Microsoft Games, Train Simulator Editor & Tools.
Отваряме Activity Etitor.
Излиза ни прозорец Train Simulator Activity Editor, в който ще се работи за цялото създаване на Activites. Отиваме на File, New и ни излиза прозорец в който трябва да посочим желаното от нас трасе. Кликваме върху Ок.
След като сме посочили трасето, трябва да дадем име на Actvities което ще създадем. Кликваме върху Ок.
Излиза ни дължината на цялото трасе, а в ляво инструментите чрез които ще работим. Първата ни работа е да посочим трудността на activities, както и посочването и като число. След това посочване, кликваме върху бутон Edit activity discription, както и върху Edit activity bref, като в тези две полета можем да напишем кратко описание на трасето и неговите характеристики.
Време е да създадем композицията с която ще пътуваме, пача и часът на тръгване. За целта отиваме на Player, кликваме на New и ни излиза прозорец Service editor. В поле Name попълваме името на влака, в Display name повтаряме това име. В поле Consists можем да изберем consists, който вече е създаден или създаваме такъв. За създаване на нов consists, кликваме върху New и ни излиза прозорец Consists editor.
В поле Name и Display name попъваме името на consists. Добре е това име да е номера на локомотива и след него да напишем за кой номер на влак се отнася този consists.
От поле Rolling stock types избираме локомотива и вагоните с които ще съставим композоцията. След като сме избрали локомотива, е необходимо да изберем вагоните които ще са след локомотива. За тази цел отиваме на Cars (Freight), излиза ни списък, от който си избираме вагоните. Локомотива и вагоните се добавят с двойно кликване върху техните имена.
Кликваме върху Save & Exit и съответният consists е създаден, при което неговото име в поле Consists се появява. Следва създаване на пач, или казано на прост език линията по която ще се двежи нашият влак. Ако има предварително създаден пач, може да го посочим от падащото меню, което излиза при кликване на стрелката в края на поле пач. Ако нямаме такъв, ще го създадем. Кликваме на New, излиза ни прозорец в който попълваме името на пача. Името му е първата и последната гара на пристигане, след това в скоби може да посочите номера на влака.
Кликваме върху Ок. След това ни се появява прозорец Pach Display Name, в което поле пишем същото име което попълнихме в предния прозорец. Кликваме отново върху Ок и ни се появява прозорец Pach editor. В поле Starting location попълваме първата гара, от която сме тръгнали, в Enting location последната гара на която сме пристигнали.
След тази стъпка е време да посочим начална и крайна гара, отклонения по гарите в които ще се разминаваме с други влакове които ще нарачем малко по-късно като трафици. За целта отиваме на малкото прозорце Tools, чрез което можем да си увелицаваме или намаляваме трасето в основния прозорец. Кликваме на лупичката, която е очначена със знак + . Със стрелката на мишката можем да си посочим точното място на всяка гара на трасето от която искаме да тръгнем, а с "+" увеличаваме мащаба, за да можем да видим коловозите.
След това посочваме от кой път да тръгнем, като с десен бутон на мишката посочваме Place start point.
За да пуснем влака в отклонение, кликваме на картата на трасето, където има малка зелена точка с десен бутон и посочваме Take other exit.
Гарите в които ще имаме разминаване или надминаване с друг влак, може да посочим да влезем ние в отклонение, или да сме на главен коловоз. Да речем, че искаме в гара Demitrov - uzlovoj искаме да се разминем с някой влак и искаме ние да сме в отклонение па първата стралка правим операцията описана по-горе, като гледаме след като минем гарата да излезем на главен път. След като сме си направили целия път, както искаме ние се връщаме в прозорец Pach editor, кликваме върху Leave path editor, при което ни излиза съобщение дали искаме да съхраним съответния пач, кликваме върху yes.
С тази последна стъпка създадохме пътя по който ще се движем и гарите през които ще минем. В поле Stops се появиха гарите в които можем да спрем. За да спрем в тях, в графа Station се появиха малки празни кутиики, в които трябва да сложим отметки с еднократно кликване на мишката в тях. Кликваме върху Ок.
След това определяме времето за пътуване, както и времето зо пристигане и тръгване от съотв. гари. Кликваме върху Edit Tometable и ни се появява прозорец Timetable - TV 40 635 (player). В графа Performance можем да зададем число, представляващо време за което влака изминава разстояние от една гара до друга. По-голямо число е по-стегнато разписание или време за изминаване пътя от гара до гара. За посочвоне действителни числа е хубаво, преди да създадете activitito, да минете цялото разстояние, да си запишете време на пристигане и време на заминаване на влака от гарите на които ще спирате. Престоя по гарите можете да направите за осреднено време по минута и 10 15 сек.За да напишете числата е необходимо да кликнете върху число 75. Появява се прозорец New performance value, в което попълвате съотв. число след като сте изминали трасето без activities. Кликвате върху Ок.
След това кликвате върху Recalculate this. В прозореца вече са посочени всички времена на пристигане и тръгване. С това приключи основната ни операция по определяне на композоцията и гарите на спиране ако има такива. След това можем да посочим времего на тръгване на влака от поле Start time. Можем да си изберем сезона от поле Condition and Hazards. Време е да създадем трафика или накратко казано влаковете с които ще се срещаме по гарите. Отиваме в Traffic pattern, и кликваме върху New. Появявани се прозорец Traffic pattern name, като в него се посочва номера на влака и в скоби трафик. Кликваме върху Ок. След това посочваме същото име в поле Traffic pattern display name.
Връщаме се в Traffic Paterrns, бутон Edit. Появявани се прозорец Traffic paterns.
След това от поле Select servies кликваме върху New. Появява се прозорец Service Editor, в който подобно на определяне на влака с който ще се движим, определяме consists, пача за съотв. трафик както и посочване на имената в полетата Name и Display name. За посочването на consists за трафика няма да се спирам, а ще обясня за пача. След като сме посочили или създали consists, създаваме пача. Бутон New. За да се разминем с някой влак, той трябва да се движи точно от нашата крайна към начална гара, а именно Rybal'sk - Microrajon. В прозорец Path display name се посочва същото име.
Появява се прозорец Path editor, в който се попълват начална и крайна гара. Поставяме отметка на Player driveable path. Отиваме в началната гара и на първия влак за трафика и посочваме начален коловоз за тръгване.
Проследяваме пътя на влака от трафика до изходните стрелки и се уверяваме, че той се движи по правилен път. Ако това не е така, вече по познатия начин го пускаме в отклонение.
След като вече всичко е на ред, определяме на коя гара влака от трафика ще се размине с основния влак който ние управляваме. Сложете отметка от View-> ytaffic path, за видите кой влак на кой коловоз върви. Избираме си гара Stahanov. Понеже основния влак сме го пуснали по главен коловоз, трафика трябва да бъде пуснат в отклонение. По познатия начин за пускане на влак в отклонение - десен бутон върху стрелката и Take other edit. След това можем да оставим влака до неговата крайна гара, да минава през главните коловози. Връщаме се в прозорец Path editor и посочваме Leave path editor. Излиза ни съобщение за съхранение на consists i path. Кликваме върху Yes. Появявани се прозорец Service editor. Посочваме гарите в които искаме влака трафик да спира с отметка в малките квадрадчета. Кликваме Ок.
От падащия списък в поле Select service избираме TV 40 635 (traffic), спед това кликваме върху Insert selected service, като посочваме времето на тръгване на влака трафик от началната му гара.
Малко уточнение. Времената на засичане на двата влака в гарата в която ке се разминават трябва да бъде съгласувано, поради това е добре да се знае предварително кога пристига основния влак на гарата, където ще се разминат с влака от трафика. След като сме посочили времето, в графа Pieced of traffic се е появил влака трафик. Кликваме върху него и ни излиза прозорец timetable - TV 40 635 (traffic1) с време на тръгване 12,30,00. В графа Performance посочваме осреднено число 65 навсякъде. След това кликвате върху Recalculate this. Ако има разлика в времената на пристигане на двата влака на гарата, където ще се разминавате добре е да се уеднаквят като променяте началния час на тръгване на влака трафик. Ето в случая основния влак ще е в гара Stahanov в 12,56,08 а влака от трафика в 12,55,18. Вече сме създали едно activities. Можем да добавяме подвижен състав в района на гарите като неподвижен - статици. Това става по следния начин. Увеличаваме си коловозите на една гара - примерно Demitrov - uzlovoj. За да неразположим вагоните статици на коловозите, където минава основния подвижен състав, отиваме на View в основния диалогов прозорец и посочваме Traffic pach.
След това вече виждаме свободните коловози, където можем да разполагаме статиците. Кликваме на един свободен коловоз с десен бутон и посочваме Place consists.
Отваря се прозорец Place consists, от който можем да посочим consists или да създадем такъв. За посочване - става със стрелката от падащото меню в ляво. За създаване кликваме на New. Отваряни се прозорец Consists editor в който посочваме името на consista, както и състава на статика.
Кликваме върху Save & exit, излиза ни съобщение на което даваме yes, в прозорец Place consists кликваме върху Ок.
Върху линията се е появила композицията статик. Вече можем да съхраним activitoto. В основния прозорец кликваме върху File-> Save As. Записваме желаното име което ще ни излезе в играта.
След това можем да проверим дали всичко по разминаването на двата влака ще бъде наред. Как става това - в основния прозорец кликваме върхе Tools-> Verify starting state,
след това избираме скорост от 1 до 128 след което кликваме на бутона Play.
Ако всичко е наред ще видите основния влак и трафика като зелени точки които ще се движат по трасето.
Да видим дали в играта ще се появи activitito.
Трафика е примерен. Може да се добавя и повече.
Статиците не са препоръчителни при по-слаби параметри на компютрите. В повечето случаи при проблеми ще ви се излиза съобщение за грешка като няма да се зарежда трасето.